Książka pt. “Mikołajek” René Goscinnego jako doskonały prezent

Książkę pt. “Mikołajek” René Goscinnego (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/mikolajek-rene-goscinny) nie trzeba nikomu przedstawiać. Przygody tego wspaniałego urwisa i jego przyjaciół zachwycą kolejne pokolenie. Szybkie, proste dialogi Jean-Jacques’a Sampe’a, zabawny tekst René Goscinny’ego oraz zderzenie światów dorosłych i dzieci to przepis na pewny sukces. Na półkach księgarskich można wybierać spośród wydań pojedynczych i zbiorczych.

Kim jest ten zabawy bohater?

Mikołaj zawsze znajdzie sposób, aby zapewnić rodzicom nowe atrakcje. Tym razem przynosi do domu najlepiej napisane dyktando w klasie. Jest on tak dumny z tego osiągnięcia, że poprosił o zachętę. Ciasto czekoladowe będzie w sam raz. To jest miejsce, gdzie mama może to zrobić. I wrotki – oni też zostaną nagrodzeni za swoje wysiłki edukacyjne.

Jak są ukazani rodzice w tej książce?

Jak na ironię, uwagi rodziców zazwyczaj nie trafiają do głowy Mikołaja. Chłopiec traktuje je poważnie, co prowadzi do ciekawych refleksji w dalszej części opowieści. Dzięki relacji Mikołaja dowiadujemy się o całej przygodzie. Postrzeganie rzeczywistości przez dzieci i ich próby zrozumienia świata dorosłych wywołują lawinę zabawnych zdarzeń i uwag. Jest to świetne źródło humoru w całej serii.

Jaki jest schemat opowiadań?

Każda sytuacja eskaluje w komiczny sposób. Jesteśmy świadkami realizacji w sąsiedztwie idealnego przepisu na kłótnię. A Mikołajek robi swoje, jak to on/ona, od szczękościsku, wyjaśniając tę zupełnie skomplikowaną sytuację na swój sposób: bardzo miłym komunikatem na przerwie z kolegami/koleżankami z klasy.

Dlaczego ta książka to doskonała lektura?

Książka wciągnie nas zanim się obejrzysz. Możemy być pewni, że trudno będzie uniknąć przeczytania kolejnego rozdziału. To naprawdę ma znaczenie. To tak, jakbyśmy patrzyli na sytuację z naszego “podwórka”. Mikołajek został zmuszony przez matkę do całkowitego posprzątania swojego pokoju. Następnie chłopiec mówi do rozbawionego czytelnika o kolejnym kroku, jakim jest zaprowadzenie porządku w całym domu, a nie tylko w zabawkach i grach. Katastrofa następuje po każdej katastrofie, a Mikołajek kwituje każde zdarzenie beztroskim i wiarygodnym stwierdzeniem: “To nic takiego”.

Jaki jest układ serii?


Na końcu tego wydania serii pt. “Mikołajek” znajduje się krótka biografia autora książki oraz lista innych książek, w których znajdują się wszystkie przygody tego sympatycznego chłopca. Spodoba się ta książka każdemu i w każdym wieku.